Suportivna terapija
Suportivna terapija predstavlja još jednu dimenziju načina liječenja malignih bolesti. Ciljevi suportivne terapije su da olakša bolesniku tretman liječenja:
- da smanji i ukloni bol
- omogući kontrolu neželjenih dejstava lijekova (mučnina i povraćanje, neutropenija…)
- poboljša opšte stanje pacijenta
- smanji osećaj umora
Primjena suportivne terapije je od podjednakog značaja i za bolesnike kod kojih je tek otkrivena maligna bolest i za one koji se već dugo liječe.
Mučnina i povraćanje
Mučnina i povraćanje su najznačajniji neželjeni efekti hemioterapije i radioterapije. S obzirom da je mučnina praćena povraćanjem toliko uznemirujuća, a često uzrokuje i potpunu nemoć oboljelih, ovi neželjeni efekti se moraju adekvatno kupirati.
Mučnina je neprijatna senzacija obično praćena tahikardijom, znojenjem i povećanom salivacijom, kao i neophodnošću povraćanja.
Emeza je povraćanje – koordinisan proces koji uključuje mozak, gastrointestinalni trakt, respiratorni trakt i abdominalne mišiće da se izbaci sadržaj iz organizma.
Neki hemioterapeutici prouzrokuju mučninu i povraćanje kod gotovo 95% pacijenata na terapiji. Pacijenti oboljeli od malignih bolesti smatraju mučninu i povraćanje najneprijatnijim pratiocem hemioterapije.
Komplikacije nekupirane mučnine i povraćanja mogu biti: dehidracija, disbalans elektrolita, aspiracioni pneumonitis (inflamacija pluća uzrokovana inhalacijom čestica hrane), izbjegavanje slijedećih ciklusa hemioterapije.
Metastatska bolest kostiju
Metastatska bolest kostiju nastaje širenjem malignih ćelija iz primarnog tumora u kost, što rezultuje bolom, frakturom i drugim kliničkim posljedicama. Bol se javlja kod više od dvije trećine pacijenata sa koštanim metastazama i to je najvažniji razlog što pacijenti sa koštanim metastazama traže medicinsku pomoć.
Koštane metastaze najčešće nastaju kao posledica slijedećih malignih bolesti:
- karcinoma dojke
- prostate
- pluća
- bubrega
- tiroidne žljezde
70% koštanih metastaza kod žena je rezultat karcinoma dojke, a 60% koštanih metastaza kod muškaraca je rezultat karcinoma prostate.
Metastatska bolest kostiju može uzrokovati i slijedeće posljedice:
- Frakture
- Kompresiju kičmene moždine
- Hiperkalcemiju
Pacijenti sa koštanim metastazama pate i od poremećaja sna, kao i od gubitka apetita.
Koštane metastaze najčešće nastaju u rebrima, lobanji, maloj zdjelici, u tijelu pršljenova i završnim dijelovima dugih kostiju.
Koji su znaci i simptomi metastatske bolesti kostiju?
Najčešći simptom je bol koji perzistira. U nekim slučajevima oslobađa se kalcijum u cirkulaciju (hiperkalcemija) što ima za posljedicu umor, konstipaciju, mučninu i konfuziju.
U cilju postavljanja dijagnoze metastatske bolesti kostiju koriste se slijedeće procedure:
- Rentgen kostiju – da bi se ustanovile bilo koje promjene u kostima
- skener kostiju – da bi se pronašla žarišta “hot spots”
- CT ili NMR
- Biopsija
Kako se tretira metastatska bolest kostiju?
Cilj tretmana je da se pacijentima olakšaju simptomi, preveniraju komplikacije i unaprijedi funkcionalnost oboljelih, mobilnost i kvalitet života. Trenutne terapijske procedure obuhvataju
- Bisfosfonate
- Hemioterapiju
- Hormonsku terapiju
- Fokalnu radioterapiju
- Opioidne i druge analgetike
- Hirurgiju
Neutropenija
Febrilna neutropenija je stanje praćeno povišenom temperaturom (preko 38.5 Cº ) kad je broj bijelih krvnih zrnaca smanjen na nivo ispod 0.5x109/L. U ovakvom stanju postoji ozbiljan rizik od nastanka infekcije. Ovakvo stanje je vrlo ozbiljno, ali uz današnje terapijske opcije smrtnost je ispod 5%. Veliki broj pacijenata koji su na hemoterapiji će imati redukovan broj bijelih krvnih zrnaca, prije svega zbog primjene citostatika. Ovakvo smanjenje u broju bijelih krvnih zrnaca može da bude privremeno ili da perzistira duže vreme. Jedan broj pacijenata može imati i infekciju (30-50%).
Dijagnoza se postavlja mjerenjem temperature i broja bijelih krvnih zrnaca.
Takođe se radi i hemokultura, kako bi se utvrdilo prisustvo ili odsustvo bakterija u krvi.
Pacijent sa febrilnom neutropenijom se obavezno hospitalizuje. Liječenje se sastoji od primjene antibiotika širokog spektra i faktora rasta bijelih krvnih zranaca (G-CSF).